0  

ОНЛАЙН МАГАЗИН ЗА ФОТОАПАРАТИ,
ФОТО АКСЕСОАРИ И ФОТО УСЛУГИ

 

Въпросите, които си задаваме преди да купим нов фотоапарат

Въпросите, които си задаваме преди да купим нов фотоапарат

Всеки, който се е отдал пълноценно на любовта си към фотографското изкуство, неизменно някога е достигал до въпроса за необходимостта от инвестиция в по-висок и по-нов клас техника. Едва ли има някой, за когото не би било привлекателно да притежава последния модел фотоапарат, обектив или друг аксесоар, но дали това ще подобри вашата фотография? Дори в самото начало, когато се инвестира в първата техника, отново възникват въпроси на какво да заложим. Тук обаче ще разгледаме хипотезата, в която вече имате един такъв и неговите възможности са достигнали лимита си. От този момент започват важните въпроси. Те важат с различна сила за любителите и професионалистите. Всички знаем, че не камерата прави снимките, а фотографът. В някои ситуации по-новата и скъпа техника ще бъде от полза, но кога говорим за покупка и кога за инвестиция, и дали в избора да не включим и опцията за наемане, когато то е по-изгодно? В този материал ще разгледаме въпросите, които всеки от нас си задава или трябва да го прави и ще опитаме да дадем подходяща насока, в която следва да се размишлява.

 

Дали и как ще се подобрят кадрите ми?

Най-важният аспект за обмисляне преди да влезете в магазина за фототехника е дали и как новият апарат или обектив ще подобрят качеството на заснетите от вас кадри. Дайте си известно време за размисъл, ако единствената причина се крие в новите възможности. Запитайте се дали са ви нужни в работата и какво точно не ви достига, когато снимате със старата си техника. След това внимателно проучете възможностите на пазара и тествайте новите модели. Изострете вниманието си върху това, което снимате най-често и какво ви ограничава и пречи в работата към момента. Разбира се, ако се занимавате професионално, то иновациите ще улеснят и ускорят работния ви процес. Освен това ще дадат възможност за творческо развитие, така че инвестицията вероятно ще си заслужава. Важно е да си отговорите честно на въпроса дали настоящата техника не изпълнява в цялост вашите очаквания за фотографията, която снимате. Ако отговорът все пак предвещава нова покупка, тогава внимателно маркирайте в какво следва да е силен новият апарат. Пределно ясно е, че колкото повече снимаме, толкова повече неща очакваме да можем да постигнем със своя фотоапарат. Още по-сложно става, когато изкарваме прехраната си с фотография. В момента, в който усетите ограниченията, може би е време да се замислите сериозно за надграждане. Дори тогава изберете с мисъл и не правете компромиси, които могат да ви струват скъпо скоро след покупката.

 

Ще имам ли проблеми със съвместимостта?

Професионалните фотографи отлично знаят, че започнеш ли да снимаш с една марка, то това е е дългосрочно решение. Причината е в несъвместимостта между обективи и тела и аксесоари при различните брандове. Разбира се всички знаем за съществуването на преходници, но те понякога налагат допълнителни ограничения. Затова, ако решите да смените тялото почти неизменно ще се наложи да направите още доста инвестиции в обективи, светкавици и други допълнения. Една нова система също така би могла да бъде много по-ограничена откъм избор на съвместими аксесоари. Дори и да не сменяте избраната марка, отново не сте застраховани от проблеми със съвместимостта. Например различният размер на матрицата може да направи някои от вашите обективи неизползваеми. При Nikon, Sigma и Sony можете да ползвате обективи, създадени за кроп версиите и на full-frame, но това води до промяна на параметрите за снимане, поява на винетиране и други. Canon EF-S са несъвместими с EOS телата, което автоматично означава, че преминаването от APS-C към Full-frame отново може да струва повече и е нужно да се прецени дали и как това ще се отрази на кадрите. Разбира се, ако сте взели решение да направите цялостна промяна в системата, то следва да приемете истината и да не се замисляте колко ще ви струва това.

 

Колко лесно ще се приспособя към новия апарат?

Едва ли ще изненадаме някой като кажем, че всяка марка залага на специфично разположение на бутони, менюта и дизайн на своите модели. Подобна промяна може да се отрази в скоростта, с която боравите със своята техника. Също, както оръжието е продължение в ръката на ловеца, така и фотоапаратът е част от фотографа. Отличното им взаимодействие се изразява в качествени и точни снимки. Когато важните настройки са на един бутон разстояние всичко е по-лесно. Функционалността, с която сте свикнали не трябва да се подценява, когато размишлявате над възможността за промени.

 

Какво ще правя със старата си техника?

Един от честите въпроси е какво ще се случи със старата техника, в която е направена инвестиция. Както и при старите коли, цената на фототехниката пада изключително бързо. Само след няколко години тя вече е трудна за продаване. Това е и причината нейната амортизация да не се пропуска в изчисленията, когато става въпрос за професионални фотографи. Естествено винаги можете да я ползвате като резервна камера, която така или иначе ви е служила вярно известно време. Трябва да се има предвид, че ако тя има големи различия с новия апарат това може да си проличи в техническите параметри на кадрите, които правите. Ето защо може би не е лошо да се съобрази дали и доколко приемливо новата техника позволява паралелна работа със стария модел.

 

Сега ли е точният момент за този ъпгрейд?

След като сте претеглили всички положителни и отрицателни страни, и сте достигнали до извода, че новата техника ще повиши многократно качеството на правените снимки, вашата мотивация и креативност, то следващият момент е да изберете точното време за покупка. Факт е, че постоянно излизат нови и нови модели, но това не пречи да се информирате внимателно. Възможно е да закупите нова техника и само месец по-късно да се появи още по-нов модел. От друга страна излизането на пазара на нова версия сваля цените на старите. В случай, че няма подобрения, които са ви жизнено необходими защо пък да не се възползвате от по-добрата цена?

Както всяка електроника и тази във фотоапаратите достига своя предел. Лесно може да проверите колко кадъра сте заснели до момента в сайтове като Camera Shutter Count.com и да потърсите в Google какъв живот на матрицата може да очаквате от своя модел. Ако установите, че сте близо до този лимит, то вероятно моментът е близо и е редно да предприемете действия преди настъпването на следващата промоция, когато няма да имате време да избирате и тествате внимателно.

 

Бърз въпросник за фотографа, който мисли за инвестиции в техника

След всичко казано до тук можем да обобщим няколко основни неща, на които всеки взел решение за инвестиции във фототехника следва да си отговори честно:

  • Трябват ли ви всички рекламирани екстри за нещата, които правите? – Не забравяйте, че всяка допълнителна екстра повишава цената. Отказвайки се от някои възможности може да оптимизира вашите разходи. Помислете внимателно имате ли нужда от 4Kвидео, бързи и много фокусни точки, стабилизация, тъчскрийн дисплей и какво ли още не. По същия начин е нужно да спрете да робувате на сензорите с много мегапиксели. Взирането само в този параметър със сигурност няма да подобри драстично качеството на фотографията.
  • Снимате ли при специфични условия, които не се поддържат от настоящата техника? – Ако се налага да снимате при екстремни метеорологични условия или пък при ниска светлина, неизбежно ще имате нужда от специфично оборудване, качествени обективи и  full frame фотоапарат.Това важи, ако сте професионалист. В случай, че сте любител този разход може да бъде заобиколен с по-добри обективи или експерименти с аналогова техника.
  • Да вярвам ли на чуждото мнение? – Може би е по-добре да не го правите, тъй като всеки има свой собствен стил и търси различни неща. Най-добре е сами да набележите подходящите модели, след това да ги тествате и да се убедите дали това е нещото, което търсите.

В крайна сметка, тази сериозна инвестиция изисква бавно и внимателно обмисляне и тестване. Следете всичко изключително внимателно, защото границата между покупка и инвестиция е много тънка, но същевременно би могла да доведе до сериозни финансови различия. Направете списък с добрите и лошите страни на своята настояща фотографска система, след това потърсете решение, което надгражда позитивните и премахва негативните аспекти. Преди да решите да правите цялостна промяна на марката, огледайте добре дали това е належащо и ако да – дали новата такава предлага достатъчно възможности откъм обективи и аксесоари. Запитайте се дали инвестицията ще ви спести време и ще ви донесе пари, ако сте професионалисти или пък ще ви спести пари и ще ви донесе удовлетворение, ако сте любители. В крайна сметка не спирайте да се информирате, питате и тествате преди да направите своя избор. Знайте също, че и в бъдеще рано или късно ще имате нужда от ъпгрейд. Ние сме до вас, за да ви помогнем.

Сподели

      

Абонамент за новини

Абонирайте се, за да получите информация за продукти и оферти.

За въпроси свързани с поръчки:

Kodak Express Фото свят

(02) 872 08 67
0888 836 007

info@fotosviat.bg
 
  Фотоапарати

Обективи

Видео и аудио

Памети и печат

Студийно оборудване

Рамки

Албуми

Аналогова фотография

Други

Фото печат

Фото Арт Център

Фото подаръци

Други фото услуги

Блог

Магазини

Контакти

OK

Ползвайки този сайт, вие се съгласявате с Условията за ползване.
Повече за защита на вашите лични данни научете в Политиката на поверителност.
Повече за бисквитките може да научите тук.