Завръща ли се на мода моментната фотография?
Нашият екип мисли, че има нещо много привлекателно в моментната фотография, позволяваща всяка направена снимка да бъде уникална и ценна. Тази комбинацията на днешните устройства между аналогово и дигитално е забавен и лесен начин за снимане, без необходимост от дълго учене на сложни термини. Най-хубавото от всичко е, че снимката се визуализира почти моментално, след нейното заснемане. Нека заедно се разходим в света на моментната фотография и научим дали и защо тя се завръща на мода сред младите, а и не толкова млади фотографи.
Защо хората харесват моментните камери и техните снимки
За начало нека отбележим, че почти всичко аналогово се връща на мода, като възможност за почивка от дигиталното ни ежедневие. В частност, когато говорим за моментна фотография, ефектът се крие в това как изглеждат самите кадри. Снимките, направени по този начин имат естествени цветове които съвременните филтри в приложенията за фотообработка се опитват да наподобяват, за да придадат усещане за стара цветна фотография. Освен това моментните снимки са изключително ценен подарък със своята автентичност и непредсказуемост. Нашето мнение е, че комбинацията от тези фактори карат все повече фотографи да експериментират с тази технология.
История и еволюция на моментната фотография
Подобие на тази технология съществува още от средата на 19-ти век, когато пътуващите улични и плажни фотографи я предлагат на своите клиенти. Истинският ѝ създател е Edwin Land, който още като студент започва да работи в тази насока. През 1947 година той представя своята камера, отпечатваща в сепия тоналност направената снимка в рамките на 60 секунди. Това е добре познатият ни фотоапарат Polaroid. Няколко години по-късно скоростта е увеличена 4 пъти, фотографиите стават черно-бели, а няколко години по-късно вече има и цветни такива. През 2008 година Polaroid обяви, че спира да произвежда филми за своите камери, тъй като цифровата фотография е нанесла удар, от който няма да има възстановяване. Тогава малка група ентусиасти закупува част от машините, които компанията възнамерява да ликвидира. Така се появява „The Impossible Project“, които започват да преоткриват моментната фотография от нулата. През 2017 година дори придобиват марката Polaroid. Днес този тип камери отново са силно търсени и свои модели разработват още Fujifilm, Kodak, Leica и други. Последователите не са толкова, колкото в миналото, но пък снимат с огромна страст. Порталът Polanoid.net е място за срещи на всички любители на този тип фотография, с архив от над 300 000 кадъра и около 27 000 потребители.
Появата на Fujifilm Instax
Instax е моделът за момента фотография на Fujifilm, който се появява на пазара през 90-те години на миналия век. Интересното е, че именно когато Polaroid решава да закрие своя бизнес в моментната фотография, а „The Impossible Project“ проектират своите камери, Fujifilm се развива усилено в тази насока. През 2004 година са продадени 100 000 камери, а 11 години по-късно те са 5 милиона. През 2016 продажбите достигат 6,5 милиона, което доказва, че младото поколение, което никога не е работило аналогово, избира този път. В същото време по-възрастните се завръщат към тази по-примамлива фотография. Снимането на филм променя отношението на човека към фотографията. Идеята само за един кадър означава, че несъвършенствата са приемливи, защото възможността за подготовка, редактиране и репетиция, познати от цифровата фотография са невъзможни. Това поражда един различен стил на снимане с мисъл към кадъра.
Полезни съвети за решилите да навлязат в непознатата материя моментна фотография
Ако след прочетеното до тук сте решили, че е настъпил моментът да навлезете в моментната фотография, то си позволяваме да ви дадем няколко полезни съвета в тази област:
-
Винаги избирайте ярко осветени и цветни фонове за своите портрети и групови снимки. Старайте се важният обект да се намира в центъра, за да избегнете деформации в образа.
-
Тъй като новите модели използват вграден метод за измерване на осветеността и съответно скоростта на затвор, е необходимо да държите апарата стабилно, за да избегнете размазване на снимките при по-слаба светлина.
-
Хартиите за моментни снимки имат температурни граници, в които се представят най-добре. Извън тези стойности изображенията ще бъдат с непредсказуеми резултати, които не означава, че няма да бъдат уникални и ефектни.
-
Бъдете търпеливи, след като направите снимката. По време на нейното проявяване протичат химични процеси отнемащи няколко минути, през които е необходимо снимката да бъде на топло и защитено от светлина място.
-
За да избегнете избледняване и обезцветяване е нужно да съхранявате снимките в албум на хладно и тъмно място, предпазващ ги от пряка слънчева светлина. В първите дни след тяхното проявяване се отнасяйте изключително внимателно, за да ги предпазите от надраскване или пръстови отпечатъци.
-
Рентгеновите лъчи могат да повредят вашите неекспонирани филми. Новите модели скенери на летищата ползват по-висока доза радиация и това трябва да се има предвид при използването на моментни камери при пътуване.
За финал избрахме да ви покажем тези 8 идеи, които намерихме в Youtube и се надяваме, че с тях ще ви събудим любопитството ви за експерименти в моментната фотография:
Сподели