0  

ОНЛАЙН МАГАЗИН ЗА ФОТОАПАРАТИ,
ФОТО АКСЕСОАРИ И ФОТО УСЛУГИ

 

Наръчник за избор на карта памет

Наръчник за избор на карта памет

Вероятно поне веднъж сте си задавали важния за всеки фотограф въпрос „Каква карта памет да избера?“. Той е от изключително значение, а най-важно е умението за разбиране на различните параметри и определянето на тези, които са важни за работата на всеки от нас. Ето защо решихме да ви улесним в това начинание с нашия кратък наръчник за избор на карта памет, включващ най-важните параметри и разбира се нашето експертно мнение по въпроса.

 

Формати

Най-разпространени и използвани са SD (Secure Digital)картите, като на пазара вече има и по-нови формати, които завземат територия. SDстандартът включва в себе си следните разновидности: SD, SDHC, SDXCи SDUC. Те се различават по своя капацитет и използвана файлова система. Могат да бъдат разпознати чрез отличаващо ги лого, отпечатано върху етикета на всяка от тях. В тази група спадат и MicroSDкартите, които намират приложение не само в мобилните телефони и таблетите, но също така в екшън камерите и дроновете. Подробна сравнителна характеристика и пълна спецификация на SDформатите може да намерите в портала на SD Association.

Част от новите модели апарати залагат на CompactFlashтехнологията, даващaвъзможност за работа с големи скорости и обеми от информация. Към нея спадат картите от тип CFexpress, CFast и XQD. Към момента те се използват основно в част от високите класове професионални модели DSLRкамери.За разлика от SDкартите, CompactFlashсе характеризират с по-голям физически размер и тегло. Това се дължи на факта, че в тях има вграден контролер на паметта. Това би спомогнало бъдещото им техническо развитие, позволявайки справяне с по-голям капацитет чрез разработване на по-съвършен контролер. Повече информация и сравнение между различните типове карти по стандарт CompactFlashе достъпен на сайта на CompactFlash Association.

Съществуват и няколко по-рядко използвани типове карти памет. Такъв е Memory Stick -патентовано решение, използвано в немалко устройства на Sony, включително камери. Тези карти предлагат технологията MagicGate -за защита на авторски права, чрез криптиране и декриптиране на съдържанието и предотвратяване на неразрешеното копиране. Тук следва да маркираме още форматите SxS-1, SxS PRO+, P2, и microP2. Всички те се различават по своята форма и интерфейс.

 

Капацитет

Понастоящем капацитетът на картите памет са с доста широк диапазон, започващ от 2 GBи достигащ при някои нови модели до 128TB.За да определите какъв капацитет ви е необходим е нужно да знаете какво и колко ще записвате върху нея. За пример една 64GBкарта ще ви е достатъчна за около 10000 20-мегапикселови снимки JPEGформат, около 1000 снимки със същия размер при RAWили около 600 минути видео във Full HD.

 

Скорост

Скоростите на трансфер се посочват в MB/s илиGB/s, а по-новите модели имат посочен и параметър “Х”, например 400х или 1000х. Той се използва нерядко като част от наименованието на модела и позволява бърз и лесен метод за сравнение. Колкото по-високо е числото, толкова по-бърза е картата. В случая “X”е стандартната скорост на трансфер на данни при CD-ROM устройствата, която се равнява на 150 KB/s. Така умножавайки по числото, обозначено на картата ще получите максималната скорост на трансфер. По-високата скорост на запис гарантира добрата производителност при серийно снимане на кадри и запис в RAW формат, където файловете са с голям обем. Същото важи и при видеозаснемане в 4Kи HDформат.

Съществува и параметър, който показва минималната поддържана скорост при равномерен запис. Същият се обозначава с класове. При SD картите той отговаря на скоростта за трансфер в Mb/s. Най-често срещаните класове са 2,4,6 и 10. Следващият формат UHS Speed Class, представен през 2009 година се използва при SDHC и SDXC картите памет. Тук е важно да се отбележи, че за да се постигнат оптимални резултати е необходимо устройствата, на които се ползва, да са оборудвани с UHS шина. В противен случай картата ще работи със скоростите за SDклас, посочени върху картата. Тези памети към момента имат нива 1 и 3, като скоростите за трансфер на данни са съответно 10 и 30 Mb/s.При видеозапис се използва параметърът клас “V”. Поддържаните към момента са V6, V10, V30, V60 иV90, а скоростта е съответното число в Mb/s. Ако видеозаснемането е вашата страст, тук може да откриете още полезна информация на английски език за избор на карта памет в тази област.

При Compact Flashкартите се използват два различни параметъра – UDMA ratingи VPG. Първият се оценява от 0 до 7 в зависимост от производителността. Необходимо е да съобразите дали устройствата ви позволяват работа със съответната степен на UDMA, в противен случай няма да използвате пълноценно своята карта памет. VPGпък е стандарт за видео производителност и е познат към момента в две класификации VPG-20 иVPG-65. Вторият предлага минимално възможния риск от загуба на кадрите.

 

Физическа защита

Все повече производители предлагат карти, защитени от вода, удар, рентгенови лъчи и екстремни температури. Ако имате опасения, че е възможно да попаднете под някоя от тези условности, е добре да се защитите допълнително. Сериите Extreme и ExtremePro на Sandisk се отличават именно с високи скорости, капацитет и най-вече физическа защита. Разбира се в такава ситуация е силно препоръчително да сте запознати и дали самата камера, батериите и всяко друго оборудване би издържало на подобни екстремни условия.

 

Софтуер за възстановяване на файлове

Вероятността от загуба или повреда на файлове никога не е за пренебрегване. Някои карти се предлагат със софтуер, който потенциално би могъл да бъде от полза в подобна ситуация. SanDisk препоръчва използването на софтуера RescuePRO/RescuePRO Deluxe. Други производители също имат собствени разработки. Въпреки че бихте могли да ползвате и външен софтуер, считаме че е по-сигурно да се доверявате на провереното от производителя предложение.

 

Мнението на професионалистите е важно

Ако сте стигнали дотук, позволете ни да добавим още няколко финални щрихи, базирани на богатия ни професионален опит. Никога не забравяйте, че картите памет съхраняват вашите най-ценни мигове и важни файлове. Правейки грешен избор, рискувате да не постигнете желания резултат или изненадващо да загубите съхранената информация. Позволяваме си да синтезираме 4-те най-чести грешки при покупка на карта памет и вярваме, че стигайки до тук няма да ги правите:

  1. Неправилно определяне на типа карта, необходима за конкретна задача.
  2. Закупуване на несъвместими карти с устройствата, на които ще се ползват.
  3. Избор на карта с грешна скорост.
  4. Закупуване на карти от неоторизирани представители, непознати марки или заради ниска цена.

В професионалните среди продуктите на SanDisk са силно предпочитани, както при SD, така също и при CompactFlashмоделите. Достъпна алтернатива, без компромис в качеството са произведените в Германия продукти на Intenso.Обръщаме внимание и на факта, че някои нови модели камери, работят с два отделни слота за карти памет, позволяващи едновременното използване на SDи CFexpressпамети, поради което е необходимо по-внимателен избор. Не забравяйте, че винаги когато имате нужда от съдействие относно избора на карта памет и фотографска техника, може да се свържете с нас.

Сподели

      

Абонамент за новини

Абонирайте се, за да получите информация за продукти и оферти.

За въпроси свързани с поръчки:

Kodak Express Фото свят

(02) 872 08 67
0888 836 007

info@fotosviat.bg
 
  Фотоапарати

Обективи

Видео и аудио

Памети и печат

Студийно оборудване

Рамки

Албуми

Аналогова фотография

Други

Фото печат

Фото Арт Център

Фото подаръци

Други фото услуги

Блог

Магазини

Контакти

OK

Ползвайки този сайт, вие се съгласявате с Условията за ползване.
Повече за защита на вашите лични данни научете в Политиката на поверителност.
Повече за бисквитките може да научите тук.