0  

ОНЛАЙН МАГАЗИН ЗА ФОТОАПАРАТИ,
ФОТО АКСЕСОАРИ И ФОТО УСЛУГИ

 

Важни параметри при избор на обективи

Важни параметри при избор на обективи

Едно от основните предимства на снимането с безогледален или SLRфотоапарат е възможността за смяна на обективите. Има различни параметри, които могат да окажат въздействие върху качеството на снимката. Ще се постараем да ги разгледаме тук и да отговорим на честите въпроси, които си задава всеки от нас.

 

Фокусно разстояние

Това е един от основните параметри, който играе роля при заснемането на конкретен кадър. Чрез фокусното разстояние се определят двете важни за всеки фотограф характеристики – увеличение и зрителен ъгъл. То се определя в милиметри и базово се разделя на няколко основни групи. Стандартните са в границите 35-50мм. Под тази стойност е групата на широкоъгълните обективи. Те имат слабо увеличение и при тях е нужно физически да сте по-близо до снимания обект. В същото време имате възможност да снимате големи обекти, без да се отдалечавате. Важно е да знаете, че при тях се получава изкривяване на перспективата, което би могло да е проблем при заснемане на архитектура. Телеобективите пък са с фокусно разстояние над 70 мм и могат да достигат до много големи стойности. Тук можем да добавим и още една хитрост за увеличаване на фокусното разстояние. Това става чрез използване на телеконвертори, които се поставят между обектива и тялото на апарата. Стандартно са със стойности 1.4х или 2х увеличение, но като недостатък при тях трябва да споменем, че намаляват максималната бленда.

 

Зрителен ъгъл

Чрез него се описва каква част от сцената ще бъде запечатана от сензора на камерата. При fisheye обективите бихте могли да постигнете 180 градуса зрително поле. Вероятно вече се досетихте, че той се измерва в градуси – хоризонтално, вертикално или диагонално. Твърдите обективи имат константен зрителен ъгъл, докато при варио – той се изменя. Важно е да се отбележи, че при кроп сензорите (APS-C, micro ¾ или други) този ъгъл ще бъде по-тесен за конкретното фокусно разстояние в сравнение с full frame. Правилото е, че по-малкият сензор вижда по-малка част от изображението в обектива. Това е и причината да се разработват обективи за различните типове матрици.

 

Твърди или варио обективи

Един от сложните въпроси за решаване е изборът между обектив с твърдо или променливо фокусно разстояние. В действителност обективите са съставени от еднакви базови компоненти, но когато говорим за варио имаме по-сложно устройство. Това е причината те да са с по-голям размер и малко по-бавни при работа. За сметка на това са универсални. Ако например разполагате с обектив в диапазона 24-105 мм това автоматично ви дава възможностите за работа със зрителните ъгли на 24, 28, 35, 50, 85 и 100 мм твърди обективи. Всичко това без необходимост от смяна. Важно е да знаете и какво губите. При твърдите обективи много по-лесно имате максимално отворена бленда за съответното фокусно разстояние, но с тях ще трябва да се движите повече при снимане на нестатични сцени. Има още една специфична категория – макро обективите. Те ви позволяват да снимате обекти в естествения им размер, запълвайки сензора. Те също се предлагат с различни фокусни разстояния и специфичното тук е, че колкото по-голямо е то, толкова от по-далече ще трябва да снимате.

 

Максимална бленда

Максималната бленда дефинира отвора, през който влиза светлината към сензора. Тя се обозначава с fи може да има различни стойности от 1.2 до 32. Възможността за работа с отворена бленда позволява намаляването на шума и увеличаването на скоростта, което подобрява работата при ниска осветеност. Често използваният подход е, че чрез нея може да приглушите фона при снимане на портрети и да акцентирате върху конкретни детайли.

Още няколко параметъра, които да проверите

Някои модели фотоапарати не поддържат стабилизация на изображението в самото тяло. При тях тази функция, често е изнесена в обектива. Не е лошо да обърнете внимание на този детайл, за да избегнете неприятни резултати при снимане. Други опции, които е препоръчително да тествате, когато си купувате обектив са дали и доколко той прави винетиране и цветови аберации по краищата на кадъра.

 

Как да изберете правилния обектив

Обективите се произвеждат в най-различни форми и размери, но в крайна сметка всичко опира до фокусното разстояние, максималната бленда, качеството на стъклата и възможността за автоматично фокусиране. Разбира се важни са и параметри като материал, от който е изработено тялото на обектива и дали той е водо и прахоустойчив. Всички тези детайли се отразяват върху теглото и цената на обективите. Много важно е какво и как снимате. Например 24мм/f1.8 обектив ще позволи навлизането на повече светлина в сензора. Той би бил полезен за снимане при ниска осветеност, където е необходим бърз и точен автофокус и рязко изображение. От друга страна един варио обектив 24-105мм/f4 с вградена стабилизация може да е по-добър избор за заснемане на пейзажи без статив или кадри в градска среда при пътуване.

 

Надяваме се, че с този материал сме ви били полезни. При нас ще намерите широка гама от обективи на различни производители. Доверете ни се, за да намерим най-доброто решение.

Сподели

      
Фокусно разстояние на обективите
Бленда на обективите

Абонамент за новини

Абонирайте се, за да получите информация за продукти и оферти.

За въпроси свързани с поръчки:

Kodak Express Фото свят

(02) 872 08 67
0888 836 007

info@fotosviat.bg
 
  Фотоапарати

Обективи

Видео и аудио

Памети и печат

Студийно оборудване

Рамки

Албуми

Аналогова фотография

Други

Фото печат

Фото Арт Център

Фото подаръци

Други фото услуги

Блог

Магазини

Контакти

OK

Ползвайки този сайт, вие се съгласявате с Условията за ползване.
Повече за защита на вашите лични данни научете в Политиката на поверителност.
Повече за бисквитките може да научите тук.